Provoz | 12.00-18.00 hod |
Počet oddělení | formálně 6 oddělení, ale děti všech tříd mají možnost využívat společného programu a sdružovat se podle vybraných činností |
Program | Rozděleno na vyšší a nižší stupeň - kombinace organizovaného i volného |
Prostory | vlastní herny: Pupek, Herna, Síťovna a Tělocvična, venkovní zahrada |
Personál | 2 angličtí rodilí mluvčí 5 českých vychovatelů a jeden "poloviční" |
Říjen jsme zahájili naší tradiční podzimní olympiádou. Kdo chcete vidět jednotlivé fáze skoku vysokého, nahlédněte do naší galerie.
Na školním výjezdu byl společným tématem Krakonoš. Děti si v rámci odpolední družiny vybraly stanoviště – Sportoviště, Dílnu, Herní plácek, Extra – a tam se účastnily nabídky programu. Vyráběly se chřestidla, hůl pro krále hor a společná velká Krakonošova koláž, malovaly se oblázky, skládaly mozaiky, stavěly domečky pro skřítky, vyplňovaly se zvířátkové luštěnky a omalovánky, hrála se Trautenberkova polévka a Krakonošovo léčení, lovily se vlajky, trénovalo se přežití v divočině, stavěly se přístřešky, střílelo se z luku, hledal se horský poklad, předváděly se divadelní pohádky. K tomu všemu družinový standard – týmové hry, sportování, lanovky….
Příprava a podpora sobotní veleakce spočívala ve výrobě kulis, malování plakátů a zvelebování zahrady. Už se těšíme, jak čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. zúročíme i jako stálou výzdobu v družinových prostorách. Letní piknokovou atmosféru podpořila i páteční venkovní diskotéka s naším bývalým žákem DJ Pájou J.
Byl to vlastně takový předden, ale nemohli jsme o něj přijít J. Cuc na niti, Na siláky a Namegame, Taneční koutek….
Různorodé týmy se zapolily na poli sportovním i navzdory dešti. Utkání Draků se Spartou a 100% za fandění ostatních proběhlo mírumilovně a pro radost nejen zúčastněných.
Další pokračování zvelebování družiny - odstranili jsme poslední bílé skříně v dosahu :). Měsíční fáze na nás shlížejí zeshora a dole vyrostl celý cyklus slunečních znamení. A opět učení se v angličtině.
Letošní jaro jsme nějak přímo posedlí naší zahradou a tak vzniká spousta zkrášlovacích nápadů i za pochodu. Jako další přibyly netypické květníky na osázení před vchodem do družiny.
Hledat holou rukou v humusláhvi, proplétat se pavučinami, odhodit svůj strach do Poháru strachu, zalétat si na koštěti, nacpat se Sladkou kejdou a posedět u Čarodějnického ohně....letos jsme si takzvané české pálení čarodějnic protáhli na víc dní a všechno si pěkně užili.
Družina navázala na celoškolní zaměření tohoto dne společným polaskáním zahrady - zahradničením a sázením, založením družinového záhonu a jako novinka byla výsadba vrbového domečku pro děti. Teď jen počkat pár let, až pořádně poporoste :).
Standartní roční dílna - tentokrát s výrobou vrbového věnce, pomlázek, velikonoční ruletou českých pověr, Dánskou tradiční hrou….
Aprílově jsme si dopřáli speciální dráhu na zahradě s motáním se, skákáním, losováním z klobouku…
Společné přivítání jara se odstartovalo novým vybavením a zabydlením zahradního kumbálu s nářadím. Následovalo osvěžení pravidel na zahradě a celoškolní týdenní úklid zahrady po třídách. A že bylo co vyhrabávat!
Školní zahrada ožila i vynošením stolků a lavic, postavením trampolíny a rozvěšením houpacích sítí. V Divočině se po zimě vyspravila chýše a darem jsme tam dostali vytoužené špalky na sezení. Jako novinka vznikl nový koutek na hraní se závěsy. Po vyčištění zahrady jsme se vrhli i na obnovení nátěrů a tak znovu skáčeme panáky, měříme chůdovou cestu a hrajeme s míčem Čtverec nebo Království.
S příznivým počasím tráví celá družina na zahradě delší čas a tak se teď i tady pořádají pracovní koutky - děti sázejí semínka, malují, korálkují… Skáčeme přes gumu, trénujeme na slack-line a je nám dobře.
V duchu zabydlovánínových prostor družiny jsme se vrhli na všechny dostupné volné plochy. Postupně tak díky malým umělcům ožívají nejen stěny a běžné nástěnky, ale i dveře a skříně. Tentokrát se favoritem stalo voskování Afrických skříní v Zašívce. V budoucnu se tak snadno rozliší osobní skříně jednotlivých vychovatelů coby černošských postav. Jakožto vedoucí tohoto projektu se už těším na svou hudební krásku Uku-lele :) - Píšťalka
Pro milovníky méně učesané přírody jsme s pomocí našeho školníka Filipa vystavěli stabilnější hnízdo na hraní, jmenuje se Chýše U chřestýše. Další nápady se kupí na příští jaro.
Systematické i nesystematické zdobení se na tváři i vlasu. Tentokrát jsem mu zasvětili celý týden, k líčení přibyly i barvy na obličej a koutek šperků a vůní...
V říjnu jsme se věnovali společné celodružinové olympiádě, soustavnému sportování ve všech možných i vyloženě nemožných disciplínách :). Cílem nebylo vzájemné porovnávání, ale možnost se společně těšit z růstu, ochutnat co nejvíce pohybových aktivit, naučit se fandit druhému, zabláznit si i při méně tradičních hrách.
Všechny osobní i skupinové pokroky jsme oslavili společným ohněm, kdy si děti opékali vlastní nebo připravené lahůdky.
S radostí jsme zvelebili podle plánů z konce predchozího školního roku náš zahradní vstup do vnitřní družiny. Mořské téma nám prodloužilo letní pocity po prázdninách a skvěle jsme využili dlouhá odpoledne na zahradě. Doufáme, že i ostatním padne do oka, možná časem přibude písečná pláž a vy k nám budete vstupovat bosky a s kokosovým drinkem v ruce :).
Vypuklo to několikadenní výrobou pořádné čarodějnice, která se na nás zubila na zahradě a vyhlížela svůj čas. Velkým pochodem jsme ji slavnostně odnesli a táborákové odpoledne v družině mohlo začít. Opekli jsme spoustu dobrot a večer poseděli i s učiteli.
Velikonoční zdobení a vyrábění i na doma, jednou z letošních specialit byli filcoví Emani :).
Objevování etnických zákoutí světa a domorodých zvyků prostřednictvím her a společného vyrábění.
Během jednotlivých tématických týdnů děti „navštěvovaly“ různé kouty naší planety, a to i v různých dobách. Stavěli jsme pyramidy, vyráběli bumerangy, barvili pravěké malby na zeď, hnětli hliněnky, vyráběli náušnice, v naší Čajovně jsme si vařili čajíky, v Hudebním koutku jamovali, ve Vetešárně handlovali…
Očekávanou akcí byl karneval v duchu hesla „Domorodci ze všech koutů světa, spojte se J“, tančil se tanec Hlaváč i tanec Zaďák, hrál se Pákový turnaj, Koláčožer, Šiškodráha, Lovení z kotle, Ostrovní mačkanice a Ocáskovaná.
Jako velké finále projektu jsme vybudovali africké tržiště „súk“, kde si děti nakupovali za ulovené „mušlíky“ ořechy a sušené ovoce, etnické drobnůstky, zvonkohry, dřevěné sošky, pírkové náušnice a vlnkové copánky… Všichni byli zváni i na společnou oslavnou hostinu se sushi, mohli si tahat Šťastný los a navštívit Čichový koutek se vzácnými oleji, arabskými parfémy a kuřidly.
Celý cyklus jsme zakončili vyzdobením Památeční síně před tělocvičnou, která nám bude připomínat atmosféru celého „domorodování“.
Začátek roku a začátek malování už i po stěnách :). Po konkurzu vyhrály: 1 kočka klubíčková + 2 kočky stromové + 3 kočky spojené + 4 kočky roční. Zlatá barva se blýská a kočičí sloup na vás koukne hned při vstupu do družinového Pupku.