resizer-small.png  resizer-small.png 
resizer-small.pngEN Ško Gym Inst Grp
resizer-2x1.png
resizer-2x1.png

Naše služby

sit-9.jpgDRUŽINA

Provoz 12.00-18.00 hod
Počet oddělení formálně 6 oddělení, ale děti všech tříd mají možnost využívat společného programu a sdružovat se podle vybraných činností
Program Rozděleno na vyšší a nižší stupeň - kombinace organizovaného i volného
Prostory vlastní herny: Pupek, Herna, Síťovna a Tělocvična, venkovní zahrada
Personál 2 angličtí rodilí mluvčí 5 českých vychovatelů a jeden "poloviční" 

 

Organizace

 • Děti přichází z oběda či vyučování rovnou do družiny, kde si je rodiče mohou vyzvednout kdykoli v průběhu odpoledne až do 18:00 hodin.
 • Děti ze všech tříd tráví čas pohromadě a tak si odpoledne užijí kamarády podle „stejné noty”, společných zájmů.
 • Každý týden jsou dva vychovatelé OČI a starají se o družinovou centrálu (ta je při pobytu venku uprostřed zahrady a při pobytu vevnitř v Pupku), dohlížejí na chod celé družiny. Ostatní dospělí v té době fungují jako HRÁČI a koordinují dění v jednotlivých sekcích.
 • Během odpoledne si odtud lektoři odvádí a přivádí přihlášené děti na školní kroužky, které probíhají současně s družinou.
 • V části odpoledne je pro zájemce připravena svačina ve školní jídelně, pitný režim je zajištěný nepřetržitě.
 • Pro maximální vyžití dětí je potřeba mít dobré vybavení do družiny: převlečení na ven, sportovní obuv do tělocvičny, výtvarné triko, čepici a sluneční brýle v létě, plavky a ručník na vodní hrátky, oteplovačky a nepromokavé rukavice na sněhové stavění a bobování….
 • V zimě i v létě jsme všichni alespoň na část odpoledne venku – až na výjimky či inverze - je stěžejní, aby děti měly vhodné oblečení (pískoviště, louže, fotbal…).
 • V průběhu září jsou všechny děti poučeny o pravidlech Družinového desatera, které poté dostanou i domů.
 • V případě, že se dítě necítí dobře, kontaktujeme ihned rodinu.
 • Na konci dne odnášíme všechny nálezy z družinových prostor do určeného společného místa v šatně, drobné věci do speciální krabičky v družině. Všechny nálezy na konci každého pololetí odvezeme do dobročinného bazaru.
 • Vstup do družiny (nutné použít kód): označenou východní brankou na školní zahradu, pokud nejsme na zahradě, tak podle šipky na rozcestníku první dveře po pravé straně jsou přímo k nám do Pupku.
 • Pro přihlášení do družiny vyplňují rodiče Zápisový lístek, na základě kterého je dítě uvolňováno po celý školní rok. Rodiče mohou údaje kdykoliv během roku písemně aktualizovat do žákovského notýsku (zpráva musí být s celými jmény všech osob, datovaná a podepsaná).
p1070021.jpg

Při aktualitách ke dni (dítě dnes nemá jít na kroužek, nesmí sportovat…) rodiče kontaktují družinu:

 • mailem do 12 hodin: [javascript protected email] (později už jsme v provozu)
 • na telefon od 12 do 18 hodin 734 860 552 (PRO 1. - 3. ROČNÍKY) a 605 224 057 (PRO 4. - 5. ROČNÍKY)
 • písemnou zprávou do žákovského notýsku
p1290037.jpg

Program

 • Děti mají možnost volby. Kromě vlastních nápadů mohou vybírat z plánovaných akcí družiny a velkého sportovního vyžití. Cílem je spoluprožívat volný čas v radosti, vzájemném respektu a bezpečně.
 • Plánovaný program aktuálního týdne visí na centrální informační tabuli. O speciálních akcích dostanou děti i rodiče zprávu předem.
 • V "Pupku" je favoritem stavění stavebnice a společenské hry.
 • V "Herně" probíhají cílené společné aktivity, tato třída slouží jako výtvarná dílna a jako hudebna.
 • "Síťovna" je koncipována jako neutrální prostor. Nabízí velké pohybové vyžití - je vybavena žebřinami, houpacími sítěmi, zrcadly a lanovým systémem.
 • V tělocvičně probíhají míčové hry, floorbal, opičí dráhy, skupinové pohybové hry a strefování se na různé způsoby…
 • Na zahradě využívají pískoviště, prolézačky, houpačky a klouzačky, trampolínu, hrají venkovní sporty a hry, chodí na chůdách, v létě se kropí vodou a v zimě bobují…
img_20160919_145057.jpg

Tradiční družinové akce během školního roku:

 • Zářijové desatero
 • Podzimní olympiáda
 • Vánoční dílna
 • Novoroční projekt
 • Tématický karneval
 • Dny krásy
 • Velikonoční dílna
 • Čarodějnický oheň
 • Sladký den dětí
 • Dílna na Zahradní slavnost

 

CO SE JIŽ DĚLO V DRUŽINĚ

img_6159.jpg

Podzimní olympiáda - říjen 

Říjen jsme zahájili naší tradiční podzimní olympiádou. Kdo chcete vidět jednotlivé fáze skoku vysokého, nahlédněte do naší galerie.

více fotek zde

17062014431.jpg

Škola v přírodě – červen

Na školním výjezdu byl společným tématem Krakonoš. Děti si v rámci odpolední družiny vybraly stanoviště – Sportoviště, Dílnu, Herní plácek, Extra – a tam se účastnily nabídky programu. Vyráběly se chřestidla, hůl pro krále hor a společná velká Krakonošova koláž, malovaly se oblázky, skládaly mozaiky, stavěly domečky pro skřítky, vyplňovaly se zvířátkové luštěnky a omalovánky, hrála se Trautenberkova polévka a Krakonošovo léčení, lovily se vlajky, trénovalo se přežití v divočině, stavěly se přístřešky, střílelo se z luku, hledal se horský poklad, předváděly se divadelní pohádky. K  tomu všemu družinový standard – týmové hry, sportování, lanovky….

více fotek zde

Dílna na Zahradní slavnost

Dílna na Zahradní slavnost – červen

Příprava a podpora sobotní veleakce spočívala ve výrobě kulis, malování plakátů a zvelebování zahrady. Už se těšíme, jak čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. zúročíme i jako stálou výzdobu v družinových prostorách. Letní piknokovou atmosféru podpořila i páteční venkovní diskotéka s naším bývalým žákem DJ Pájou J.

více fotek zde

p1010013.jpg

Den dětí 

Byl to vlastně takový předden, ale nemohli jsme o něj přijít J. Cuc na niti, Na siláky a Namegame, Taneční koutek….

více fotek zde

fotbal-11.jpg

Fotbalový turnaj – přelom května a června 

Různorodé týmy se zapolily na poli sportovním i navzdory dešti. Utkání Draků se Spartou a 100% za fandění ostatních proběhlo mírumilovně a pro radost nejen zúčastněných.  

více fotek zde

p1010046.jpg

Astrologické skříně 

Další pokračování zvelebování družiny - odstranili jsme poslední bílé skříně v dosahu :). Měsíční fáze na nás shlížejí zeshora a dole vyrostl celý cyklus slunečních znamení. A opět učení se v angličtině.

více fotek zde

kvetnik__1_.jpg

Květníky - květen 

Letošní jaro jsme nějak přímo posedlí naší zahradou a tak vzniká spousta zkrášlovacích nápadů i za pochodu. Jako další přibyly netypické květníky na osázení před vchodem do družiny.

více fotek zde

den_matek__4_.jpg

Den matek - květen 

Dílnička maminkám pro potěchu...

více fotek zde

 

 

 

 

img_4284.jpg

Týden hrůzy - duben

Hledat holou rukou v humusláhvi, proplétat se pavučinami, odhodit svůj strach do Poháru strachu, zalétat si na koštěti, nacpat se Sladkou kejdou a posedět u Čarodějnického ohně....letos jsme si takzvané české pálení čarodějnic protáhli na víc dní a všechno si pěkně užili.

více fotek zde
 

zahradnici-3.jpg

Den Země 22. dubna

Družina navázala na celoškolní zaměření tohoto dne společným polaskáním zahrady - zahradničením a sázením, založením družinového záhonu a jako novinka byla výsadba vrbového domečku pro děti. Teď jen počkat pár let, až pořádně poporoste :).

více fotek zde

 

velikonoce-9.jpg

Velikonoční dílna - duben

Standartní roční dílna - tentokrát s výrobou vrbového věnce, pomlázek, velikonoční ruletou českých pověr, Dánskou tradiční hrou….

více fotek zde
 

april-6.jpg

Aprílová motanice 1.4.

Aprílově jsme si dopřáli speciální dráhu na zahradě s motáním se, skákáním, losováním z klobouku…

více fotek zde
 

 

 

 

 

 

 

 

zatisi-11.jpg

Jarní oslava 21.3.

Společné přivítání jara se odstartovalo novým vybavením a zabydlením zahradního kumbálu s nářadím. Následovalo osvěžení pravidel na zahradě a celoškolní týdenní úklid zahrady po třídách. A že bylo co vyhrabávat!

Školní zahrada ožila i vynošením stolků a lavic, postavením trampolíny a rozvěšením houpacích sítí. V Divočině se po zimě vyspravila chýše a darem jsme tam dostali vytoužené špalky na sezení. Jako novinka vznikl nový koutek na hraní se závěsy. Po vyčištění zahrady jsme se vrhli i na obnovení nátěrů a tak znovu skáčeme panáky, měříme chůdovou cestu a hrajeme s míčem Čtverec nebo Království.

S příznivým počasím tráví celá družina na zahradě delší čas a tak se teď i tady pořádají pracovní koutky - děti sázejí semínka, malují, korálkují… Skáčeme přes gumu, trénujeme na slack-line a je nám dobře.

více fotek zde

AKCE V ROCE 2013

pc040007.jpg

Vánoční dílna - prosinec 2013

Tradiční vyrábění dárků a ozdob.

více fotek zde

 

 

 

 

 

 

skrine_005.jpg

Africké skříně - listopad až prosinec 2013

V duchu zabydlovánínových prostor družiny jsme se vrhli na všechny dostupné volné plochy. Postupně tak díky malým umělcům ožívají nejen stěny a běžné nástěnky, ale i dveře a skříně. Tentokrát se favoritem stalo voskování Afrických skříní v Zašívce. V budoucnu se tak snadno rozliší osobní skříně jednotlivých vychovatelů coby černošských postav. Jakožto vedoucí tohoto projektu se už těším na svou hudební krásku Uku-lele :) - Píšťalka

více fotek zde

058.jpg

Chýše - podzim 2013

Pro milovníky méně učesané přírody jsme s pomocí našeho školníka Filipa vystavěli stabilnější hnízdo na hraní, jmenuje se Chýše U chřestýše. Další nápady se kupí na příští jaro.

více fotek zde

 

 

 

img_1640.jpg

Týden krásy - listopad 2013

Systematické i nesystematické zdobení se na tváři i vlasu. Tentokrát jsem mu zasvětili celý týden, k líčení přibyly i barvy na obličej a koutek šperků a vůní...

více fotek zde

img_1380.jpg

Podzimní olympiáda - říjen 2013

V říjnu jsme se věnovali společné celodružinové olympiádě, soustavnému sportování ve všech možných i vyloženě nemožných disciplínách :). Cílem nebylo vzájemné porovnávání, ale možnost se společně těšit z růstu, ochutnat co nejvíce pohybových aktivit, naučit se fandit druhému, zabláznit si i při méně tradičních hrách.

Všechny osobní i skupinové pokroky jsme oslavili společným ohněm, kdy si děti opékali vlastní nebo připravené lahůdky. 

více fotek zde

pa020005.jpg

Středomořský projekt - září 2013

S radostí jsme zvelebili podle plánů z konce predchozího školního roku náš zahradní vstup do vnitřní družiny. Mořské téma nám prodloužilo letní pocity po prázdninách a skvěle jsme využili dlouhá odpoledne na zahradě. Doufáme, že i ostatním padne do oka, možná časem přibude písečná pláž a vy k nám budete vstupovat bosky a s kokosovým drinkem v ruce :).

více fotek zde

 

 

 

p4300013.jpg

Čarodějnice - duben 2013

Vypuklo to několikadenní výrobou pořádné čarodějnice, která se na nás zubila na zahradě a vyhlížela svůj čas. Velkým pochodem jsme ji slavnostně odnesli a táborákové odpoledne v družině mohlo začít. Opekli jsme spoustu dobrot a večer poseděli i s učiteli.

více fotek zde

p3260012.jpg

Velikonoční dílna - jaro 2013

Velikonoční zdobení a vyrábění i na doma, jednou z letošních specialit byli filcoví Emani :).

více fotek zde

 

 

kostymy-61.jpg

Zimní projekt Domorodci - leden až březen 2013

Objevování etnických zákoutí světa a domorodých zvyků prostřednictvím her a společného vyrábění.

Během jednotlivých tématických týdnů děti „navštěvovaly“ různé kouty naší planety, a to i v různých dobách. Stavěli jsme pyramidy, vyráběli bumerangy, barvili pravěké malby na zeď, hnětli hliněnky, vyráběli náušnice,  v naší Čajovně jsme si vařili čajíky, v Hudebním koutku jamovali, ve Vetešárně handlovali…

Očekávanou akcí byl karneval v duchu hesla „Domorodci ze všech koutů světa, spojte se J“, tančil se tanec Hlaváč i tanec  Zaďák, hrál se Pákový turnaj, Koláčožer, Šiškodráha, Lovení z kotle, Ostrovní mačkanice a Ocáskovaná.

Jako velké finále projektu jsme vybudovali africké tržiště „súk“, kde si děti nakupovali za ulovené „mušlíky“ ořechy a sušené ovoce, etnické drobnůstky, zvonkohry, dřevěné sošky, pírkové náušnice a vlnkové copánky… Všichni byli zváni i na společnou oslavnou hostinu se sushi, mohli si tahat Šťastný los a navštívit Čichový koutek se vzácnými oleji, arabskými parfémy a kuřidly.

Celý cyklus jsme zakončili vyzdobením Památeční síně před tělocvičnou, která nám bude připomínat atmosféru celého „domorodování“.

více fotek zde

 

p3140116.jpg

Kočičí sloup - leden 2013

Začátek roku a začátek malování už i po stěnách :). Po konkurzu vyhrály: 1 kočka klubíčková + 2 kočky stromové + 3 kočky spojené + 4 kočky roční. Zlatá barva se blýská a kočičí sloup na vás koukne hned při vstupu do družinového Pupku.

více fotek zde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru
piktogramy_2_faze.png piktogramy_3_faze.png